Bez względu na to, czy wynajmujemy mieszkanie, czy posiadamy lokal na własność, jedną z naszych comiesięcznych opłat jest czynsz. Lokator ponosi oczywiście także wydatki związane z kosztami najmu. Jednak stałe opłaty za administrowanie budynkiem, wywóz śmieci czy utrzymanie wind zaczynają go dotyczyć, gdy tylko podpisze umowę i zajmie lokum.
Czynsz, czyli co?
Szukając dla siebie odpowiedniego mieszkania, zwracamy szczególną uwagę na koszty jego utrzymania. W ogłoszeniach mogą być wyszczególnione konkretne wydatki związane z oferowaną nieruchomością. Częściej jednak właściciele podają całościową cenę za najem. W takim przypadku warto porozmawiać z nimi w czasie oględzin lokalu. Świadomość wysokości stałych kosztów związanych z utrzymaniem budynku jest cenna i pomaga oszczędzać. W czynszu zawarte są wydatki związane z wodą i ogrzewaniem, które możemy kontrolować za pomocą liczników. Trzeba podkreślić, że wszelkie nieetyczne praktyki ze strony rentierów polegające na zawyżeniu stawek czynszu są nielegalne. Lokator zdaje sobie sprawę z kosztów wynajmu mieszkania i ma prawo do wglądu w rozliczenia w ramach czynszu.
Opłaty na rzecz spółdzielni nazywane czynszem to w dużej części koszt zarządzania budynkiem. Przestarzała biurokracja wielu dużych spółdzielni wzbudza dziś oburzenie wśród lokatorów. Okres pandemii i kryzysu gospodarczego przełożył się na podwyżki czynszów i nic w tym dziwnego. Wzrost cen w sektorze energetycznym wpłynął bezpośrednio na koszt ogrzania wody czy ogrzewania. Jeśli jednak spółdzielnia jest duża i jej utrzymanie wiąże się z niewspółmiernymi wydatkami, lokatorzy mogą czuć się zmuszeni do protestu. Zdarza się, że mieszkańcy pojedynczych budynków jednoczą się i zmieniają sposób zarządzania na nowoczesną wspólnotę.
Zależy on od lokalnych warunków spółdzielczych i sposobu zarządzania osiedlem czy dzielnicą. W czynszu ponosimy też wydatki związane z utrzymaniem budynku czy energii potrzebnej do jego oświetlenia lub działania domofonu. Jak wspominaliśmy w ramach tej opłaty rozliczane jest też zużycie wody i ogrzewania. Media takie jak internet, telefon, telewizja czy prąd zależą od indywidualnych umów z miejscowymi dostawcami.
Czynsz czynszowi nierówny
Wysokość czynszu nie zależy tylko od przepisów i uprawnień spółdzielni. Kształtują ją też taryfy za usługi komunalne, stan budynku czy liczba osób przebywających w lokalu. Mieszkania kamieniczne uznawane są za droższe. Dlaczego? Po pierwsze trudniej je ogrzać, po drugie ich mieszkańcy płacą wyższy fundusz remontowy. W czynszu zawarta jest bowiem opłata za wszelkie prace budowlane i konserwacyjne, jakich wymaga budynek lub jego części wspólne. Im bardziej nowoczesna zabudowa, tym większa oszczędność na tego rodzaju wydatkach.
Nikogo nie zdziwi fakt, że koszty utrzymania mieszkania zależą od jego lokalizacji. Rodzaj zabudowy, dzielnica i odległość od centrum to czynniki kształtujące nie tylko czynsz, ale i wartość nieruchomości. Więcej zapłacimy też za utrzymanie lokum o wysokim standardzie. Apartamenty i wysokiej klasy nowoczesna zabudowa chroniona z pewnością nie należą do tanich. Czynsz w tym wypadku odzwierciedla nie tylko standard mieszkań, ale i status mieszkańców.