Rynek najmu rozwija się w Polsce coraz dynamiczniej. Bez względu na powody, z jakich szukamy mieszkania do wynajęcia, chcemy czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie. Aby mieć na to większe szanse, warto sprawdzić nie tylko kwestię umowy, ale i dokonać dokładnych oględzin lokalu. Sprawdźmy, jak konkretnie zabezpieczyć się przed kłopotami lokatorskimi, gdy już znajdziemy mieszkanie, które naprawdę nas zainteresuje.
Umowa bezpieczna dla obu stron
Prawa i obowiązki lokatora to ważne kwestie, które powinny zostać ustalone w umowie. Aby najem był dla nas bezpieczny, musimy ustalić z właścicielem kwestie czynszu, wypowiedzenia i odpowiedzialności za lokal. Te trzy płaszczyzny są zwykle najbardziej newralgiczne i wpływają na bezpieczeństwo obu stron. Jako lokatorzy możemy zaproponować umowę na czas określony i nieokreślony. Zadbajmy przy tym, by w dokumencie znalazły się nie tylko konkretne zasady dotyczące zerwania umowy, ale też odpowiedni czas na przeprowadzkę. Prócz tego rentierzy często zabezpieczają swoje mienie kaucją. Jeśli i my musimy wnieść tę opłatę, dowiedzmy się, na jakiej zasadzie odbywa się jej zwrot.
Moment wyprowadzki jest zwykle stresujący. Właściciel może dokonać oględzin mieszkania i uznać, że powinniśmy zapłacić mu za konkretne zniszczenia. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie zapisy w umowie, możemy ponosić pełną odpowiedzialność za szkody powstałe również w wyniku codziennej eksploatacji. Właśnie dlatego tak ważne jest, by poruszyć te kwestie w rozmowie z właścicielem lokalu jeszcze przed podpisaniem umowy.
Dokładne oględziny mieszkania
Nawet najładniejsze i najlepiej położone mieszkanie może posiadać wady, które utrudnią życie lokatorom. Dlatego tak ważnym krokiem jest obejrzenie lokalu, który chcemy wynajmować. Zwróćmy uwagę na stan budynku i zainteresujmy się sposobem jego ogrzewania. Zapytajmy właściciela o średnie koszty wody i prądu. Dzięki temu łatwiej będzie nam oszacować realny koszt utrzymania mieszkania. Skrupulatnie sprawdźmy też jego stan techniczny, skontrolujmy gniazdka, wentylację i szczelność okien. Nie bójmy się spędzić w mieszkaniu tyle czasu, ile potrzebujemy. Drobiazgowa kontrola pomoże nam uniknąć problemów w przyszłości. Jeśli lokal objęty jest kaucją, zapytajmy właściciela, za jakie sprzęty jesteśmy przez to odpowiedzialni. Kontrola ich sprawności nie będzie w takim wypadku niczym dziwnym.
Aby czuć się naprawdę bezpiecznie, jeszcze przed spotkaniem z właścicielem spiszmy wszystkie interesujące nas kwestie. Zapytajmy o sąsiadów i okolicę. Jeśli z mieszkaniem są lub były jakieś problemy, możemy oczekiwać, że właściciel nam o nich powie. Pamiętajmy, że ukryte wady mieszkania dają nam prawo do wcześniejszego wypowiedzenia umowy lub złożenia wniosku o obniżenie czynszu. Zerwać porozumienie może też właściciel. Warunki, pod którymi może dokonać tego którakolwiek ze stron powinny zostać zawarte w umowie. Zasada ta dotyczy zarówno porozumień na czas określony, jak i nieokreślony.