W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dąży do posiadania własnej nieruchomości i kawałka ziemi. Decyzja o zakupie działki jest ważnym krokiem, który wpływa na stabilność finansową i poczucie bezpieczeństwa. Nie wspominając już o praktycznych możliwościach korzystania z terenu na świeżym powietrzu. Zanim jednak uda nam się domknąć transakcję, czeka nas jeszcze wiele kroków. Pierwszym z nich jest wybranie konkretnej posesji. Co zrobić, jeśli jakaś działka wpadła nam w oko, ale nie wiemy, do kogo należy? W jaki sposób możemy to sprawdzić?
Podstawowe metody ustalania właściciela
Jeśli chcemy dowiedzieć się, kto jest właścicielem działki, jest na to kilka sposobów. Każdą nieruchomość w Polsce możemy sprawdzić po unikalnym numerze księgi wieczystej. Daje nam to wgląd w informacje o lokalu, łącznie z nazwiskiem jego posiadacza. Poza tym jeśli znamy numer księgi, możemy odwiedzić wydział ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym, gdzie uzyskamy informacje o właścicielu. Jeśli nie znamy numeru, znajdziemy go w rejestrze gruntów, co może jednak wymagać opłaty.
Żeby mieć większą szansę powodzenia, warto zebrać wszystkie informacje o działce, jakie tylko możemy. To znaczy jej numer ewidencyjny, dokładną lokalizację, granice lub rozmiar. Korzystając z omawianych opcji, powinniśmy mieć jednak świadomość, że nie zawsze są one skuteczne. Możemy trafić na niezarejestrowaną nieruchomość lub nieaktualne dane, na przykład w związku ze zmianą właściciela.
Inną metodą jest weryfikacja adresu administracyjnego działki. W tym celu możemy skorzystać z narzędzi takich jak Geoportal. To rządowa witryna prowadzona przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, która udostępnia publiczne rejestry gruntów i nieruchomości. Dzięki temu mamy możliwość szybkiego i dokładnego sprawdzenia lokalizacji, granic czy też właśnie właściciela danego gruntu. Ułatwia to również proces zakupu nieruchomości, dając pewność, że inwestycja opiera się na rzetelnych danych.
Alternatywne możliwości
Oprócz wykorzystania rozmaitych narzędzi oraz ewidencji, możemy po prostu przejść się w okolice działki i spróbować złapać kontakt z jej właścicielem bezpośrednio albo przez najbliższych sąsiadów. Jeśli mamy pewność, że parcela jest odwiedzana, możemy też zostawić informację o chęci kupna wraz z namiarami i prośbą o kontakt. Innym mniej typowym sposobem są poszukiwania w sieci na portalach społecznościowych. Możemy sprawdzić grupy dyskusyjne oraz strony działające w danym regionie i zajmujące się tematyką nieruchomości.
Kolejne rozwiązanie to wizyta w Urzędzie Gminy albo Starostwie Powiatowym, gdzie możemy wypełnić wniosek o udostępnienie informacji publicznej. W większości przypadków jest to bezpłatne. Płatnym sposobem jest za to weryfikacja działki w EGiB, czyli Ewidencji gruntów i budynków. Spis znajdziemy na stronie internetowej. Zanim sięgniemy po to rozwiązanie, możemy przejrzeć inne miejsca w sieci – takie jak rejestry publiczne i bazy prowadzone przez agencje rządowe. W niektórych przypadkach można znaleźć właściciela działki na podstawie jej adresu, szczególnie jeśli ma ona adres w ewidencji adresowej.