Umowa najmu to porozumienie cywilno-prawne. Abyśmy mogli ją zakończyć, niezbędne jest odpowiednio sformułowane wypowiedzenie. Musi ono zawierać informacje dotyczące powodu zerwania oraz samo w sobie być zgodne z przepisami kodeksu cywilnego. Umowa najmu dotyczy oddania przez właściciela do użytku konkretnego lokalu na czas określony lub nieokreślony. W zamian lokator zobowiązuje się do zapłaty wskazanego w umowie czynszu. Do jej wypowiedzenia ma prawo zarówno jedna, jak i druga strona.
Kiedy i jak wypowiedzieć umowę najmu?
Porozumienia cywilno-prawne zawarte na czas określony wygasają wraz z upływem konkretnego terminu. Według zasad prawnych można ją wypowiedzieć wcześniej z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia. Ustalenia dotyczące rozwiązania tego typu umowy mogą być też zawarte w samym dokumencie. Właściciel lokalu z najemcą mogą na przykład ustalić, że mieszkanie zajmowane będzie przez rok z kwartalnym okresem wypowiedzenia. Jeśli obie strony się na to zgodzą i podpiszą dokumenty, ustalenia te są zgodne z prawem.
Spora część najemców zajmuje mieszkania na podstawie umowy na czas nieokreślony. Ich okres wypowiedzenia zależy od częstotliwości zapłaty czynszu. Przy takiej umowie o okresie wypowiedzenia mogą również decydować strony. Mają one pełną dowolność w ustalaniu czasu na opuszczenie lokalu pod warunkiem, że mieści się on w zasadach dotyczących danego typu najmu. Jeśli sam dokument nie określa tych zasad, obowiązuje prawo ogólne, które najczęściej daje lokatorowi 3 miesiące na szukanie innego mieszkania.
Rentierzy powinni szczególnie uważnie formułować porozumienia lokatorskie na czas określony. Jeśli umowa nie będzie zawierała żadnej wzmianki o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia, zamkniemy sobie tę drogę. Jeśli umowa jest zawarta na przykład na rok i nie ma w niej zapisów o wcześniejszym wypowiedzeniu, to nawet opóźnienia w spłacie czynszu nie dadzą nam możliwości szybkiego usunięcia lokatora przed czasem. Oczywiście od zasad tych istnieją wyjątki.
W przypadku, gdy lokator niszczy mienie lub zachowuje się w sposób zagrażający innym mieszkańcom budynku, można go usunąć z mieszkania w ramach interwencji. Zaległości w opłatach również dają nam podstawy do rozwiązania umowy, ale musimy dać lokatorowi na wyprowadzkę przynajmniej 2 miesiące. Najemca także może rozwiązać porozumienie zawarte na czas określony. Zyskuje takie prawo, gdy lokal nie nadaje się do mieszkania przez losowe zniszczenia lub niedoskonałości konstrukcyjne. Jeśli okazuje się, że właściciel ukrył przed najemcą jakieś znaczące wady lokalu, może on natychmiast rozwiązać umowę. Alternatywą jest roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad.
Co musi zawierać wypowiedzenie najmu?
Aby wypowiedzenie było dokumentem prawnym, musi zostać opatrzone datą oraz informacją o miejscu sporządzenia dokumentu. Niezbędne są również dane właściciela lokalu oraz lokatora. Dokument powinien też zawierać informacje dotyczące mieszkania i najważniejsze postanowienia umowy. Należą do nich termin wygaśnięcia porozumienia oraz zapisy odwołujące się do zasad wypowiedzenia zawartych w umowie. Kluczowy jest też oczywiście powód zakończenia najmu. Przygotowany w ten sposób dokument należy podpisać, sprawdzając przy okazji, czy dane stron i przedmiotu porozumienia zgadzają się z tymi na umowie.