Kiedy przeglądasz ceny nieruchomości w ramach ogłoszeń w sieci, trafiasz na różne oferty. Jedne dopiero co dodano, sprzedającemu nie zależy na czasie, więc wystawia wysoką cenę. Inny zbywca musi ekspresowo znaleźć kupującego, więc udostępnia mieszkanie poniżej ceny rynkowej. Trudno na tej podstawie oszacować, ile wynosi standardowa cena za lokal w danej lokalizacji. Najprawdopodobniej powstanie wiarygodne źródło danych, które będzie uwzględniać stawki transakcyjne. Chodzi tutaj o Portal DOM, realizowany z inicjatywy rządu. Kiedy zostanie założony i jakie dane ma zawierać?
Portal DOM – kiedy powstanie i jak ma działać?
W wykazie prac Rady Ministrów podano, że w IV kwartale 2024 roku ma zostać przyjęty projekt ustawy dotyczący realizacji Portalu DOM, w którym będą gromadzone dane dotyczące transakcji na rynku mieszkaniowym. Nie jest to jednak nowa inicjatywa. W lipcu 2023 roku o wprowadzaniu takiego serwisu mówił Waldemar Buda. Zapowiadał pojawienie się Portalu Cen Mieszkań, który miał zwiększyć transparentność rynku.
Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości będą mogły porównać oferty mieszkań z realnymi cenami transakcyjnymi. Łatwo ocenią, czy propozycja jest adekwatna do realiów rynkowych. Tym samym otrzymają rozwiązanie ułatwiające podejmowanie decyzji zakupowych. Ma to być również cenne rozwiązanie dla deweloperów, którzy – na podstawie danych transakcyjnych – będą mogli ustalać parametry planowanych inwestycji mieszkaniowych.
Portal DOM – skąd dane?
Dane w portalu mają pochodzić z następujących źródeł:
- od podmiotów zobowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego – chodzi o dane z rynku pierwotnego dotyczące umów, w ramach których istnieje obowiązek prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego.
- od podmiotów profesjonalnych nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do ewidencji, gdzie nie było konieczności prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego – również i w tym przypadku chodzi o rynek pierwotny.
- przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o akty notarialne zgłaszane przez notariuszy – to dane z rynku pierwotnego i wtórnego.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który już teraz prowadzi Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, ma zająć się obsługą portalu. Zastosowane rozwiązania mają umożliwić deweloperom automatyczne przekazywanie informacji, aby te były jak najbardziej aktualne.
Wielu ekspertów uważa, że wdrożenie takiego rozwiązania jest potrzebne z tego względu, że dane dostępne dla szukających mieszkań przeważnie są nieaktualne albo niepełne. Poza tym, mając je wszystkie, rząd może lepiej planować, jakie wsparcie jest potrzebne w poszczególnych regionach Polski. W portalu mają się znaleźć dane cenne dla analityków, np. dotyczące wieku kupujących. To rozwiązanie, które przyda się zarówno sprzedającym, jak i kupującym. Jednak dopiero przekonamy się, jak będzie ostatecznie wyglądać projekt.