
Niełatwo ocenić perspektywy cenowe w segmencie gruntów. Z jednej strony popyt hamuje umiarkowane zainteresowanie mieszkaniami i bogata oferta lokali deweloperskich, z drugiej zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym utrzymują ceny na obecnym poziomie. Na stawki za metr działki wpływa też nowelizacja warunków technicznych zabudowy, która dotyczy przede wszystkim inwestycji deweloperskich. To właśnie firmy prowadzące duże projekty mieszkaniowe mimo trudniejszego momentu starają się utrzymywać i poszerzać bank ziemi z myślą o przyszłych działaniach budowlanych.
Obraz cenowy sektora nieruchomości
Według danych Cenatorium w drugim półroczu 2024 wśród największych miast ceny transakcyjne gruntów pod zabudowę były najwyższe w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Działki w najatrakcyjniejszych cenach wystawiano w tym okresie w Lublinie i Łodzi. Przyglądając się stawkom, można dostrzec wyraźne różnice między cenami w obrębie miast i na peryferiach. Ograniczona dostępność parceli budowlanych w obrębie metropolii sprawia, że ceny gruntów są tam nawet kilka razy wyższe niż w strefie podmiejskiej.
W ciągu ostatnich 6 miesięcy zeszłego roku ceny działek w największych miastach wzrosły o od 7 do 12,6% w porównaniu z tym samym okresem w 2023. Już wtedy było widać, że dynamika wzrostów spowalnia. W pierwszym półroczu 2024 utrzymywała się ona w granicach 13,6-16,5% rok do roku. W 8 województwach objętych analizą tempo podwyżek było mniejsze również przez kolejne 6 miesięcy. Trend ten był widoczny również w na najbardziej aktywnym rynku, czyli w województwie mazowieckim.
Działka budowlana wciąż w cenie
Stawka ofertowa za metr parceli żarleży przede wszystkim od jej przeznaczenia. Najdroższe są grunty komercyjne. W drugim półroczu 2024 średnia cena za metr kształtowała się w tym segmencie na poziomie 213 złotych za metr kwadratowy. Wartość ta oznacza wzrost w skali rok do roku o ponad 6%. Mediana ceny ofertowej metra parceli budowlanej w omawianym okresie wynosiła 164 złote. Grunty uzbrojone sprzedawano za 179 złotych za metr. W obu przypadkach ceny ofertowe wzrosły odpowiednio o 8-9% rok do roku.
W 2023 liczba wystąpień o pozwolenie na budowę spadła. Zeszły rok był jednak czasem ożywienia wśród inwestorów. Rynek był aktywny po programie Bezpieczny Kredyt 2% i spodziewano się kolejnej formy wsparcia. Jej brak odbił się na niższym popycie w tym segmencie w drugiej połowie 2024 roku. To samo zjawisko widać było w sektorze mieszkań. Zainteresowanie nimi było mniejsze, bo kierunek polityki mieszkaniowej pozostawał niejasny. Mimo to w 2024 liczba pozwoleń na budowę dla deweloperów wzrosła o 27% rok do roku. Umiarkowany skok aktywności widać było też wśród inwestorów indywidualnych. W omawianym okresie wystąpili oni o 9% więcej pozwoleń niż rok wcześniej.
Co ciekawe mimo niesłabnącego zainteresowania działkami rekreacyjnymi ich ceny są stabilne. Według zebranych danych stawki za metr w tym segmencie w skali rok do roku niewiele się zmieniły. W drugim półroczu 2024 ceny ofertowe parceli rekreacyjnych utrzymywały się na poziomie 86 złotych za metr. W tym samym okresie w 2023 było to 88 złotych.