Skrót TBS oznacza Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Czym są mieszkania tego typu? Chodzi o rozwiązanie stworzone jeszcze w latach 90. dla osób, które zarabiają za dużo, aby otrzymać mieszkanie socjalne, ale zbyt mało, aby wynajmować lokal lub móc ubiegać się o kredyt hipoteczny. System TBS ma na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób o średnich dochodach poprzez budowę lokali na wynajem z umiarkowanym czynszem. Jak go otrzymać i ile kosztuje taki lokal?
Początki i główne zadania TBS
Towarzystwo Budownictwa Społecznego zostało utworzone na podstawie ustawy z 1995 roku i opiera się na kilku głównych założeniach. Podstawowe to budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanej wysokości czynszu, które są przeznaczone dla osób o średnich dochodach. TBS zajmuje się również modernizacją, remontami i administrowaniem swoimi zasobami.
Mieszkania w systemie TBS powstają dzięki środkom z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Natomiast grunty pod budowę pochodzą od lokalnych samorządów. Jest to rozwiązanie skierowane do osób, które nie mają zdolności kredytowej, a zarazem ich zarobki nie pozwalają na udział w programach socjalnych. Warto pamiętać, że lokale nie mogą być normalnie kupowane, tylko wynajmowane.
Jak otrzymać mieszkanie TBS?
Osoba, która chce zamieszkać w takim lokum, musi spełniać określone kryteria. Konieczne jest posiadanie stałego zameldowania na terenie gminy, gdzie znajduje się nieruchomość, a także bycie zatrudnionym na jej obszarze. Nie możemy też być właścicielem żadnej nieruchomości. Ostatnią kwestią są dochody. Przedział zależy od lokalnej sytuacji i średnich zarobków mieszkańców gminy.
Jeśli spełniamy te warunki, możemy ubiegać się o lokal TBS jako osoba fizyczna lub prawna. Sposobem na nowe mieszkanie jest podpisanie umowy najmu i oczekiwanie na zakończenie inwestycji budowlanej. W przypadku budynków już istniejących możemy je odziedziczyć albo odkupić. Przy czym odkupujemy wyłącznie prawo do użytkowania nieruchomości.
Ile kosztuje utrzymanie lokalu?
Po otrzymaniu mieszkania naszym pierwszym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty partycypacyjnej. Jest ona jednorazowa i zazwyczaj wynosi 10-15% wartości odtworzeniowej lokalu. To coś na kształt kaucji – w przypadku rozwiązania umowy kwota zostanie zwrócona. Warto jednak wiedzieć, że procedura zwrotu może zająć nawet rok.
W podobny sposób wyliczany jest także czynsz. Zgodnie z ustawą nie może on przekroczyć 4 lub 5% (w zależności od roku budowy) wartości odtworzeniowej mieszkania w skali roku.
Zalety i wady lokali TBS
Plusem jest z pewnością relatywnie niski próg wejścia – zwłaszcza jeśli porównamy to z kredytem hipotecznym. Podobnie jest w przypadku czynszu. Uzyskanie mieszkania w tym systemie nie wymaga też wypełniania wielu formalności, a mieszkanie, które otrzymujemy, jest gotowe do użytku. Dzięki temu czas od rozpoczęcia procedury do wprowadzenia się jest znacznie krótszy niż w przypadku innych rozwiązań. Mieszkanie możemy wynajmować, a także przekazać w spadku prawo do jego najmu.
Główną wadą jest brak prawnej własności lokalu. Dla wielu osób trudne do spełnienia mogą być także kryteria lokalizacyjne, wymagające zamieszkiwania i pracy na obszarze konkretnej gminy. Żeby zmniejszyć koszt inwestycji TBS-y są też często budowane na peryferiach miast albo w sąsiedztwie dzielnic przemysłowych.